Szerző:
Droli
- 2010.07.19. 07:07
A hétvégi IMF-EU hazapakolásról eléggé megoszlanak a vélemények: egyesek a kormány kudarcának tartják, mások meg büszkék arra, hogy Matolcsyék nem “feküdtek le” az IMF-nek. A következő posztban nem foglalok állást a kérdéssel kapcsolatban, sokkal inkább azt szeretném felvázolni, hogy mi lett volna a hírekben, ha a tárgyalások sikerrel járnak. Aztán meg hogy az jó lett volna-e vagy sem, mindenki döntse el saját ízlése szerint. Tehát a főcím: a hétvégén megegyezett a kormány és az IMF.
A hétvégén megállapodott egymással az IMF-EU tárgyalócsoportja és a magyar kormány. A tárgyalások során az EU és az IMF kötelezettséget vállalt arra, hogy a továbbiakban is hajlandóak hitelezni a magyar államot, illetve megállapodás született a Gyurcsány kormány által felvett IMF hitel visszafizetésének átütemezésével kapcsolatban. Cserében a nemzetközi szervezetek azt kérték a kormánytól, hogy az tartsa a költségvetési hiányt 3% körül, valamint vezessen be további megszorításokat ennek érdekében. A tárgyalások kapcsán a következő területeken született megállapodás:
- A magyar állam jelentős kiadási reformot hajt végre. Az IMF azt kérte a kormánytól, hogy az jövőre mintegy 400 milliárd forint megtakarítást érjen el az állami szféra költségeinek csökkentésével. Az állami szférában dolgozók létszámát szeptember elsejétől jelentősen megkurtítják: várhatóan ötvenezer embert elbocsátanak, és a megmaradt alkalmazottak bérét is csökkentik 15%-kal, ha a havi bruttó átlagbér nagyobb, mint 120.000 forint. A tárgyalások során felvetődött, hogy ha százezer embert bocsátanának el, akkor nem lenne szükség bércsökkentésre, ebbe azonban a kormány nem ment bele, így született ez a kompromisszumos megoldás. Hogy a létszámcsökkentés melyik állami szektort érinti - pl a hivatali dolgozókat, a tanárokat a rendőröket vagy az orvosokat - arról a hét folyamán születik döntés.
- A nyugdíjkassza és a szociális kiadások területén is jelentős megszorítások lesznek: az ötvenezer forint feletti nyugdíjakat szeptember elsejétől 10%-kal csökkentik; a munkanélküli segély és az álláskeresési támogatás pedig összegtől függetlenül 15%-kal lesz visszavágva.
- Magyarország elsődleges feladata az államadósság csökkentése - jelentették ki a felek. Ennek érdekében minden többletbevételt az államadósság csökkentésére kell fordítani. A tárgyalásokon felmerült a privatizáció felélesztése is, többek között pl. a Szerencsejáték Rt eladása.
- A veszteséges állami vállalatok rendbetételét is kérte az IMF tárgyalóbizottsága. A MÁV-nál jelentős elbocsátásokra és vonalbezárásokra kell készülni, a BKV-nál pedig az árak emelésére, annak érdekében, hogy állami segítség nélkül is működjenek ezek a cégek. A kormány erre a későbbiekben részletes tervet dolgoz ki.
- A nemzetközi szervezetek nem értettek egyet a bankadóval, mert az nehezíti a pénzügyi piac működését. A kormány ezért elvetette a bankadó ötletét, és az ebből kieső bevételt az állami szférán való spórolással szeretnék kompenzálni (lásd fent).
- A magyar kormány tiszteletben tartja a jegybank függetlenségét, és Simor fizetését sem fogják csökkenteni - ebben is megállapodtak a felek.
Az ellenzék bírálta a kormányt a fenti intézkedéssorozat miatt. A Jobbik azt emelte ki, hogy a “Fidesz lefeküdt a bankárvédő IMF-nek”, és az embereken kívánja behajtani a pénzvilág által okozott válság árát. Kiemelték, hogy miközben a tanárok bérét csökkentik, addig Simor közel százmilliós éves fizetése változatlan marad, valamint felháborítónak tartják, hogy míg a nyugdíjasok kevesebbet fognak kapni, addig a bankoknak a többszázmilliárdos profitja érintetlen marad. Az MSZP szóvivője azt a kérdést tette fel Orbán Viktornak, hogy mit kíván kezdeni a munkanélküliség jelentős megugrásával, és hogy a választási ígéretekben hol volt az a pont, hogy elszegényíti az embereket a tél beállta előtt. Az LMP azt emelte ki, hogy a fenti intézkedéssorozat jelentősen visszaveti az amúgy is gyenge belső keresletet, és ez jelentős gátja lesz a hazai gazdaság növekedésének. A nemzetközi pénz- és tőkepiac viszont üdvözölte a tárgyalássorozatok sikerességét, és ezáltal jelentősen erősödött a forint és a tőzsde is.
Hogy tetszik?