Szerző:
Droli
- 2010.08.04. 07:25
Ismeritek a “brit tudósok” sorozatot? A “brit tudósok megállapították”-kal kezdődő hírek azt sugallják, hogy nagyon ráérő kutatók felfedeznek valami olyasmi dolgot, ami tudományos mércével nézve lényegtelen, de bulvárhírként remekül eladható. Most azért vagyok zavarban, mert a következő posztot én is így kezdeném: “brit tudósok felmérést csináltak, és...” - szóval a következőkben ismertetett kutatási eredményeket fogadjátok némi fenntartással, de a kutatás témája akkor is érdekes: vajon mennyi baktérium, vírus, gomba, mikroba, stb. (ezt így mindet most “bacinak” rövidítem, ami biológiailag nem helyes, de közérthető) található egy hétköznapi tárgyon?
Tehát teljesen általános tárgyakat vizsgálunk, és egy sorrendet is felállítunk a tanulmány alapján. Kezdjük a “leghigiénikusabb” tárgyakkal, és haladjunk az egyre “koszosabbak” felé. A bacik száma egy négyzetinch területre értendő (egy inch=2,54 cm). Lesz meglepetés rendesen!
9. pénz: 150 baci. A pénz rengeteg kézen keresztülmegy, ezáltal a bacik nagyon jól érzik magukat rajta, de a kutatók is meglepődtek, hogy vannak ennél sokkal koszosabb tárgyak is. Ennek ellenére a nem megfelelően higiénikus pénz okozhat akár ételmérgezést is!
8. edény: 400 baci. Ez meglepő, nem? Az embernek az edényekről a tisztaság jut eszébe! A tudósok úgy magyarázzák ezt a nem túl jó eredményt, hogy sokan ugyanazzal a konyharuhával törölnek el mindent, így egy edényen megtalálható a teljes család “baktériumkészlete”. Már ha nem mossák el rendesen (nem a családot, az edényeket).
7. fürdőszoba-vécé: 450 baci. Nedves, meleg környezet, ezt imádják a baktériumok! Vigyázni kell, mert pl. az E.coli sok fürdőszobában megtalálható, ezért is nagyon fontos, hogy mindig mossunk kezet vécézés után!
6. kézitáska: 900 baci. Bizony a legtöbb ember nem tisztítja a táskáját, ráadásul sok dolog akár hónapokig is benne lehet (pl. papírok). A kéz itt is remek közvetítőeszköz: hozzányúlunk valamihez, hozzányúlunk a táskához, amit nem tisztítunk, így a kézitáska egy bacigyűjtőhely lesz.
5. autó: 1800 baci. Mivel egy autót többen is vezethetnek, ezért itt is összegyűlhetnek a baktériumok. Egy érdekes példát hoz a tanulmány: a staphylococcus gyakran úgy terjed, hogy a vezető piszkálja az orrát, és a “végterméket" beletörli az ülésbe(!) .
4. számítógép-billentyűzet: 3000 baci. A számítógépet gyakran meleg helyen használjuk, ráadásul a billentyűzetet nem annyira könnyű tisztítani. Gyakori dolog az is, hogy a számítógépet használó pl. evés után használja a gépet, szinte “zsíros” ujjakkal... van benne valami. A vécézés utáni kézmosás elmaradásáról most ne is beszéljünk... éljenek az internet cafék! :-)
3. tömegközlekedés: 10000 baci. Ezen nincs semmi meglepő, a tömegközlekedést rengeteg ember használja, egy kapaszkodót a nap során rengeteg ember megfog, és mindenki otthagyja a bacijait. “Náthás” időszakban az illető kifújja az orrát, és utána megfogja a kapaszkodót - a vírusok és a baktériumok meg köszönik szépen a lehetőséget.
2. telefon: 25000 baci. Ha sokan használják, bizony a telefon remek közvetítő! Tipikus példa, hogy az ember vécézik, nem mos kezet, megfogja a telefonkagylót, és így akár 100000 szalmonellát is hagyhat a kagylón (amit sokszor a szánkhoz közel tartunk!).
1. nyilvános vécé: 50.000 baci. Nem meglepő, ez a “győztes”. A kutatók felhívják a figyelmet, hogy mikor lehúzzuk a vécét, mikrobák tömegei kerülnek ki a levegőbe! Az abszolút győztes amúgy a reptéri vécé, ha már régen takarították.
Magam részéről csak azt sajnálom, hogy a brit tudósok nem vizsgálták meg a magyar strandok “lábmosó-vizeit”...
(A Daily Mirror június 30-ai írása alapján.)