Szerző:
Droli
- 2010.04.24. 07:17
Ilyen sem volt még a Tudtadon, egy film(nem)ajánló :-) Mostanában mindenhol nyomják ezt a 2012 című katasztófafilmet, mely annyira jó, hogy az eddigi legjobb katasztrófafilm. Nem én mondtam, ez van a borítón. Ne higyjetek a borítónak.
Tudjuk le gyorsan, mi a jó a filmben: nagyon látványos, mikor összeomlanak a házak, ezt meg is nézhetitek a youtube-on kb. egy-két percben, és akkor mindent láttatok, ami érdekes. Mert a film maradék része valami borzalmasan sablonos, kiszámítható, nyálas, röhelyes, tudományosan ordító baromság.
A történetben egy családot követhetünk végig, ahogyan menekülnek a nagy katasztrófa elől. Ugyanis egy napkitörés hatására a föld belsejében mozgolódni kezdenek a neutronok, és ez a földkéreg elmozdulását idézik elő pár éven belül; természetesen erről tudnak a gonosz politikusok és pénzemberek, és el is kezdik építeni a hatalmas hajóikat (Noé bárkája), hogy ők megmeneküljenek. Erre azonban rájön főhősünk, aki kalandosnak mondható úton eljut az egyik ilyen hajóra a családjával, és megmenekül. Ennyi a történet zanzásítva, és ebben minden benne van. Amilyen egyszerű, olyan kiszámítható, hogy mi fog történni.
Nem akarom elmesélni a sztorit, csak címszavakban a szereplőkről: van benne egy elvált apa, az asszony persze már talált mást, és a gyerekek is jobban szeretik a nevelőapát, de nem kell megijedni, a film végére rendeződik a helyzet, és egymásra talál mindenki (a nevelőapa meg feldobja a talpát, hogy ne legyen útban). Aztán van benne egy néger tudós, aki felfedezi a közelgő világvégét, és természetesen a szintén néger amerikai elnökkel tárgyal erről, akinek van egy fiatal lánya (a film végére összejönnek, mármint a tudós és az elnök lánya; az elnök némi moralizálás után inkább meghal). Aztán vannak benne nagyon gonosz politikusok és milliárdosok, akik tudják előre, mi fog történni, és ezért óriás hajókat építenek (mint Noé bárkája), de a pórnépnek nem szólnak. Na meg van benne menekülés, ahol még éppen ki tudnak menni az összeomló házból, éppen el tudnak menekülni autóval a megnyíló út elől, éppen át tudnak szlalomozni az összeomló épületek között, éppen fel tudnak szállni, éppen elég a kerozin; mindez olyan hatásvadász módon, hogy az ember inkább röhög a mesterkéltségen.
Amilyen jól ki van dolgozva a házak összeomlása, az út megnyílása és a vulkántevékenységek (képileg), annyira pocsékul van megcsinálva az egésznek az emberiségre gyakorolt hatása. Pedig ezzel a témával lehetett volna mit kezdeni: az emberek várják a világvégét, a biztos halált, imádkoznak, nyugtalanok, és tapintani lehet a feszültséget - nos, ebből garantáltan semmi nem jön át, mindössze pár röpke jelenet erejéig foglalkoznak vele; a film készítői fontosabbnak tartották a főhős család “nyáladzásait” ehelyett. Az sem semmi, ahogyan a tudós meggyőzi a világ vezetőit, hogy a szökőárig hátralévő pár percben nyissák ki a hajók kapuit, hogy még felférhessen, aki várakozik a feljutásra, és ahogyan erre sorra igent mondanak a politikusok magasztos zene kíséretében, miközben a "főgonosz" tiltakozik ez ellen... ilyet sem láttunk még, valóban.
És akkor beszéljünk a film logikátlanságáról: miközben az egész világ összeomlik, mindenhol földrengés, vulkán, tűz, meg miegymás, addig a Himalája érintetlen, és a szerzetes is békésen szívja a füvet a kolostorában - persze, a Himalája az egy ilyen csendes hely, hogy miközben a világ minden törésvonalán pokol van (meg azon kívül is), addig ott semmi. De nem kell megijedni, jön a másfél kilométeres szökőár, és úgy elönti a Himalája bőven 5000 méter feletti csúcsait, hogy csak na (a Mont Everestet kegyesen meghagyták azért)! Ja, és egy aktualitás: a fél európai légiközlekedés áll valami kis izlandi vulkán működése miatt, de a filmben ezt is megoldják, mert a repülő úgy átrepül ezek felett, hogy csak na!
Szóval ritka gyenge film lett, unalomig ismételt klisékkel, kiszámíthatósággal, és meg sem közelíti mondjuk a Holnaputánt... Így bátran nem ajánlom, hogy megnézzétek :-)