Szerző:
Droli
- 2010.07.08. 06:29
"Hát az angolt!" - vágná rá sok ember, míg mások a kínaira fogadnának. De a kérdés most sem ilyen egyszerű; lássuk hát akkor a nyelvek toplistáját az Encarta 2006 alapján! (Hangsúlyozom, a helyzet nem ennyire egyszerű, mert ahány forrás, annyi adat, és óriási eltérések vannak.) A sorrend az anyanyelvi beszélők száma alapján készült, de ahol tudom, jelzem a második nyelvként beszélőket is. Mindenesetre ebben is lesz pár meglepetés :-)
Vágjunk a dolgok közepébe: a kínai nyelvet tippelők nyertek. A kínai mandarin a világ legbeszéltebb nyelve, 1,051 milliárdan beszélik, de egyes becslések szerint akár 1,2 milliárd is lehet ez a szám. A mandarin a kínai nyelv legjelentősebb nyelvváltozata, és Kína, Malajzia, Taivan és Szingapúr hivatalos nyelve.
És a második? Nem, nem az angol, hanem az arab, amit 422 millió ember használ, ebből kb. 280 millió anyanyelvként, és 250 millió második nyelvként. Ja, hogy ez nem 422? Hát igen, óriási eltérések vannak a forrásokban :-) Az arab nyelv mindenesetre 26 országban hivatalos nyelv, főleg Észak-Afrikában és a Közel-Keleten. Jó tudni, hogy az "alkohol" szó például arab eredetű.
Harmadik helyen pedig az angol... nem, mert megelőzi a hindi! Legalább 366 millió ember beszéli India hivatalos nyelvét, de egyes becslések szerint ez a szám akár 600 millió is lehet! A hindi amúgy a szanszkrit nyelvből származik, ami nagyon bennfentesen hangzik, és olyan képzetet kelt, mintha tudnám, hogy mi az, pedig nem tudom :-)
És akkor tarararam! A negyedik helyen végre az a fránya angol végzett, melyet kb. 341-446 millió ember beszél anyanyelvként, és - ezt beírom szó szerint, mert annyira gyönyörű - 150 millió-1 milliárd ember második nyelvként (ez meglehetősen tág intervallum). Mondhatnánk, hogyha a második nyelvet is beleszámoljuk, akkor alighanem az angol a világ legbeszéltebb nyelve, de itt megint felmerül a kérdés: milyen fokon kell ehhez angolul tudni? Mindenesetre a nyelv eléggé előretört, és pl. a számítástechnikában is ez az alapnyelv.
Ötödik helyen jön a spanyol, akik a XVI. században annyira aktívan gyarmatosítottak, hogy ennek emlékét még most is sokminden őrzi - például a nyelv. 322 millió ember beszéli anyanyelven - ezzel alig marad el az angoltól -, és hivatalos nyelv Közép-Amerikában és Dél-Amerika egy részén is, na és persze Spanyolországban. A nyelv érdekessége, hogy az USA nyugati részén a lakosság kb. 10-20%-a aktívan használja.
Nem fogunk ennyire részletesen végigmenni az összes nyelven, a további sorrend: bengáli (207 millió), amit Indiában és Bangladeshben beszélnek; portugál (176 millió), aminek az érdekessége, hogy Portugáliában "mindössze 11 millióan beszélik, de Brazília 184 milliója sokat dob az ázsión; majd jön az orosz (167 millió), a japán (125 millió), a német (100 millió), a koreai (78 millió), és a francia (78 millió).
Na, és hol a magyar? 14,5 millióval a 62. helyen állunk, de aki esetleg emiatt elszomorodna, annak jelzem, hogy hazánk anyanyelve Európában a 14. helyen van! Bár a futballválogatottunk is ilyen helyen lenne Európában!
Szóval nincs okunk panaszra. Ráadásul egyesek szerint a miénk a legnehezebb nyelv, mi meg ezt gond nélkül megtanultuk! :-)