Szerző:
bogancs
- 2010.07.30. 10:00
Egy érdekes hírt olvastam a napokban a VFB Stuttgart háza tájáról. A jelenlegi 40 ezres stadiont kicsinek találják, és az igényekhez igazítandó tervbe vették - innen a poszt képei - a 60 ezresre bővítését. Figyelembe véve, hogy Stuttgart 600 ezer lakosú nagyváros, a stadionbővítés azt jelenti, hogy a város lakosságának 10%-a követheti majd a helyszínen a mérkőzéseket. Fogalmazhatunk úgy is, hogy nagyjából a város lakosságának 10%-a aktív szurkoló.
Hogyan lehet egy európai élvonalbeli csapatot építeni? Leginkább persze pénzből. Egy futball klub bevétele 3+1 forrásból származik: Szurkolói jegybevételek és relikvia bevételek, TV közvetítési díjak, szponzori bevételek. A plusz egy pedig a nemzetközi szereplésből származó bevételek. Fixen építeni az első háromra lehet, a nemzetközi bevétel pedig a bónusz. Amit még ehhez hozzá lehet tenni, hogy pénz pedig végső soron az emberektől, a drukkerektől származik, akármelyik forrást nézzük.
Mi a jelenlegi magyar helyzet? Az átlagos nézőszám nagyon nagy jóindulattal 4-5000 fő. Kevés ez? Az európai élfutballal összehasonlítva igen, de ha megnézzük a Budapesten kívüli tíz NB1-es város lakosságát, akkor a 200 ezres Debrecen mellett négy százezres és öt jóval százezer alatti várost találunk. Az NB1-es vidéki városok átlagos lakosságszáma mindössze 92 ezer fő. Ha a 10%-os német benchmarkot nézzük, akkor ebből 9200-as átlagos nézőszám jöhetne ki. Ebből Debrecenre jut 20 ezer, a Videotonra 10 ezer, de például Zalaegerszegre 6 ezer, Pápára pedig csak 3 ezer. 60 ezres stuttgartihoz hasonló arénát tehát sehová sem tudnánk építeni, még akkor sem, ha a 10%-os német arány dupláját érné el magyarországon az aktív drukkerek aránya.
A helyzet az, hogy nincsenek európai nagyvárosaink, amelyek többtízezres stadionokat képesek lennének megtölteni. Hiányzik az, ami Angliában Manchester és Liverpool, ami Németországban München, Dortmund és Stuttgart, ami Spanyolországban Barcelona és Sevilla, ami Olaszországban Milánó, Torinó és Firenze. Hiányoznak Budapest mellől az 5-600 ezres nagyvárosok.
Kicsit átalakítva a mondást: Kis pénz, kis foci – Kis lakosság, kis foci.
Persze lehet mondani, hogy a Debrecen BL meccsei teltházzal futottak a Puskás stadionban, de ez inkább a helyzet nagyszerűségének és 15 év után az egyediségének szólt, nemzeti összefogás eredménye volt még akkor is, ha a jegyek többségét a debreceniek vásárolták meg. Hosszú távon valószínűleg nem lehetne fenntartani a 10%-ot meghaladó nézőszámot, ha ez még a németeknek sem sikerül.
Ellenérv lehet még a 30-as és az 50-es évek magyar focija, amikor rendszeresen a Népstadionban játszott felső karéjos teltházas meccseket a Honvéd. Ez ma már valahol a hőskor kategóriája.
Összességében nem kockáztatok nagyot, ha azt mondom, hogy egyhamar BL győztes magyar csapat nemigen lesz. Nincsenek meg hozzá a feltételek. Pénzt még időnként csak-csak elő lehet teremteni innen-onnan, lásd legújabban a Videoton példáját, de a népesedési adatok csak nagyon lassan változnak.
Persze legyünk optimisták. A posztot egy ideillő viccel zárnám: Hogy lehet, hogy nem Kína és India a világbajnok a fovi vb-n? Nem igaz, hogy egymilliárd emberből nem találnak tizet, akik jól tudnak focizni…
xxxx
Kezdődik a magyar bajnokság! Az esélyeket és a csapatok bemutatását itt olvashatjátok, ahogy mi látjuk.
Mai magyar foci vitanapunk többi cikkét pedig itt találjátok!