Szerző:
bogancs
- 2010.04.19. 06:53
Az elmúlt napokban nyilatkozatháború bontakozott ki a kormány és a Fidesz kötött azzal kapcsolatban, hogy milyen állapotban is veszi át az ország pénzügyeit az új kormány. A két oldal fő üzenete - legalábbis ami a sajtóban átjött az átlagember számára - valahogy így néz ki:
A kormány szerint május végére az éves GDP-arányos államháztartási hiány 82%-át éri el a deficit. Fontosnak tartották még azt is megjegyezni, hogy 2002 május végére az Orbán-kormány az éves tervezett hiány 81%-át hozta össze. Elhangzott még, hogy a 2010-es éves hiánycélon nem kell változtatni, azt a kormány továbbra is teljesíthetőnek látja.
A Fidesz május végére az éves tervezett hiány 95-100%-ának teljesülését várja, és ebből azt a következtetést vonta le, hogy kiürült az államkassza, a költségvetési hiánycél nem tartható, csődben van az ország stb.stb., és mindez persze a Bajnai kormány hibája.
Még rövidebben: a kormány szerint minden rendben, a Fidesz szerint nagy a baj.
Ennyi. Mindenki higgyen amit akar, ki-ki pártszimpátiája szerint.
Vizsgáljuk meg a dolgot egy egyszerű példán keresztül.
Tegyük fel, hogy egy házaspár havi jövedelme 200 ezer Forint. Az első két hétben a férj, a második két hétben a feleség gazdálkodik a pénzzel. A háztartásban szerepelnek napi rendszeres kiadások (például tej, kenyér), és havi egyszeri kiadások (például fűtésszámla, villanyszámla, egyéb rezsiköltségek, hiteltörlesztés, albérleti díj).
Eltelik az első két hét, és a férj a 200 ezer forintból 170 ezret elköltött, mindössze 30 ezret nyom felesége kezébe. Két hét alatt elment tehát a havi jövedelem 85%-a. A feleség elképedten áll a dolog előtt, hiszen nagyjából 100 ezer Ft-ra számított. Miből fogunk így megélni két hétig? Merült fel benne a kérdés. Leültek hát, hogy megbeszéljék milyen állapotban van a családi költségvetés. A férj beszámol, hogy befizette az összes csekket, a bank levonta az aktuális hiteltörlesztőt, az albérleti díjat átutalta a főbérlőnek, megvolt a nagybevásárlás, tele a hűtő, és még az egész hónapra való cigarettát is beszerezte mindkettőjük számára, ily módon a hátralévő két hétben, bár kevésnek tűnik, bőven elegendő lesz a megmaradt pénz.
Viszatérve az állami költségvetésre, az idei éves hiánycél teljesítése nem attól függ, hogy mennyi volt a hiány 2002 májusában, vagy mennyi lesz idén májusban. Inkább valami olyasmiről kellene beszélgetnie az érintetteknek, mint a fenti példában.
A kormány azt állítja, hogy minden rendben, teljesül az éves hiánycél. De akkor miért a 2002-es májusi hiánnyal érvel, és miért nem azzal, hogy befizette-e a csekkeket, tele-e a hűtő, megvolt-e a hiteltörlesztés?
A Fidesz azt állítja, hogy nagy bajban van a költségvetés, de közben azt is, hogy nem látnak pontosan, nem tudják milyen csontvázak hullhatnak ki a szekrényből. Ha egyszer nem látják-nem tudják, akkor mégis miből gondolják és főként miért állítják magabiztosan, hogy megbukott a költségvetés? Kikövetkeztették a májusi hiányból?
Szóval akkor most mi a helyzet? Még jó, hogy van egy támpontunk: 2002-ben messze nem teljesült a hiánycél. :-((