Szerző:
Droli
- 2010.07.14. 13:00
A cím nem túloz, ma már valóban be lehet utazni pár nagyvárost fapados légitársasággal, minimális ráfordítással. Az utazás szóra nyomatékot tennék, mert most valóban csak az utazás költségeiről lesz szó, a szállás,a tömegközlekedés és a kaja nincs benne - azt mindenki intézze igény szerint, amúgy azt is meg lehet oldani “fapados” módon :-) Szóval a következő nagyvárosokat fogjuk meglátogatni kb. 20000 forintból, 6 nap alatt: London, Dublin, Párizs és Milánó.
Először is, mit kell tudni a fapados légitársaságokról? A fapados légitársaság egy olyan képződmény, melynek célja alapesetben az utas A városból B városba eljuttatása, és aki ennél többet akar, az fizethet az extra szolgáltatásokért (pl. nagyobb férőhely a lábnál, nagy csomag, elsőbbségi beszállás, biztosítás, stb. - ha mindent igénybe vesz az ember, könnyen lehet, hogy olcsóbb egy hagyományos légitársasággal utazni :-). A fapados név tehát nem az ülésekre utal (normál, rendes ülések vannak, kb. olyanok, mint a Volán jobbfajta távolsági buszain), hanem a szolgáltatásra: alapszolgáltatásnál kedvező árat kapsz. Második kérdés: mikor olcsó a fapados? Mert bizony a közhiedelemmel ellentétben nem mindig olcsó, sokszor méregdrága, de ha az ember figyeli az akciókat meg rugalmasan kezeli az utazás időpontját, marha olcsó jegyeket is találhat. A következő példa, amit bemutatok (négy nagyváros húszezer forintért) például nem is olyan olcsó, mert most éppen (a poszt megjelenésének napján), nincsenek igazán jó akciók (a Ryanairnél 40% (és kisebb) leárazás van, a Wizzair sem akciózik most), mert előfordulhat, hogy egy útvonalat “mindenestől” 3 euróért is be tud foglalni az ember, és akkor akár 20 euróból is megúszhatja a körutazást! Akit bővebben érdekelnek a fapados trükkök, ajánlom nekik a például az Index fórumának low cost airlines topikját.
Most konkrétan a példámról: mit tartalmaz a kb. 20.000 forintos fejenkénti ár? Mindenekelőtt benne van a jegy ára, a fizetendő adók és illetékek, az online check-in, meg egy 10 kg alatti kézipoggyász, és feltételezzük, hogy az illető rendelkezik olyan eszközökkel, mellyel olcsón tud fizetni (pl. Wizzairnél van Wizzair-es Visa kártyája, vagy átutalással is tud fizetni, a Ryanairnél meg szerzett előrefizetett Mastercardot - a neten ez megtehető). Nincs biztosítás, nincs feladandó bőrönd, nincs elsőbbségi beszállás, nincs kaja a fedélzeten, nincs nagyobb lábhely, meg egyéb extrák. A repülőt pusztán utazás céljára használjuk.
Induljunk el szeptember 22-én (szerdán) Budapestről London Lutonba, Wizzairrel! A gép reggel hatkor indul, és 5990 Ft-ba kerül a jegy. Hamar megérkezünk, helyi idő szerint 8-kor már a reptér előtt várhatjuk a Londonba menő buszt, mert mint a dal mondja, “Londonban sejj, van számos utca”, amit látni kell. Rohanós városnézés lesz, mert másnap reggel 6.25-kor indulunk is tovább Dublinba a Ryanairrel, 6 fontért. Dublinban nincs olyan sok látnivaló, de a Guinness sörrel kapcsolatos helyeket meg kell látogatni, és lehetőség szerint próbáljuk élvezni magát a sört is! :-) Túl sokat azért ne igyunk belőle, mert korán kelés lesz ismét, hogy másnap elérjük a 6.15-kor Párizsba (Beauvais) tartó Ryanair gépet, 22 euróért. Párizs megér egy misét, akár kettőt is, így töltsünk két napot itt, és csodáljuk végig a kötelező látnivalókat. A két nap elteltével, szeptember 26-án 8.30-kor megy a gép (Ryanair) Milánóba (Bergamo), 20 eurós áron. Milánóban van neves futballcsapat (kettő is), opera, székesegyház, stb, mindenesetre egy napunk van erre is, hiába, mit csináljunk, ha a főnök csak egy hetes szabit adott... Másnap 12.55-kor fátyolos szemmel búcsút intünk az olaszoknak, és a Wizzairrel 15 euróért hazautazunk Ferihegyre. Szép túra volt, lesz miről mesélni.
Különösen, ha lekéstük valamelyik repülőt :-)